کمک و مشاوره

لیست کامل و جامع یراق آلات کابینت

لیست همه یراق آلات کابینت و کمد

در طراحی و اجرای کابینت آشپزخانه و یا کمد دیواری از انواع مکانیزیم و یراق کابینت استفاده می‌شود، این یراق آلات دارای انواع متنوعی هستند که مواردی از آن ها مانند دستگیره کابینت تقریبا در همه طراحی ها مورد استفاده میگیرد و مواردی هم مثل قرقره با توجه به نوع اجرا و طراحی کابینت ممکن است مورد استفاده قرار نگیرد.

 • لولا کابینت
 • ریل کابینت
 • دستگیره کابینت
 • انواع جک کابینت
 • مکانیزیم و قرقره
 • پایه کابینت
 • مگنت
 • انواع قفل
 • چرخ ثابت و گردان

موارد اشاره شده تقریبا لیست کاملی از یراق مورد نیاز برای اجرای یک کابینت و کمد دیواری است هر کدام از این موارد با توجه به مجل نصب و کاربرد دارای مدل های مختلفی است که به معرفی کامل آن ها خواهیم پرداخت.

لولا گازور

مکانیزیمی که نقطه اتصال درب کابینت و بدنه کابینت بوده و یکی از اصلی ترین یراقآلات کابینت است، لولا گازور دارای تنوع زیادی است که با توجه به نوع درب و نحه باز شدن ان از مدل های مختلف آن میشه استفاده کرد.

انواع لولای رب کابینت

لولا گازور ساده

ساده‌ترین نوع لولا که در نوع دو پیچ و چهار پیچ تولید می‌شود و برای درب های زمینی و هوایی کابینت و کمد که دارای زاویه 90 درجه هستند مورد استفاده قرار می‌گیرد و با یک پیچ ریگلاژ و تنظیم می‌شود.

لولا گازور آرام بند

همان لولای ساده است با این تفاوت که به صورت آرام بند است و با رها کردن درب به صورت ناگهانی بسته نمی‌شود و به آرامی به محل خود برمی‌گردد.

لولا کلیپس دار

در واقع همه لولا ها از دو قسمت کلیپس و بدنه تشکیل شده اند در مدل هایی که با اسم کلیپس دار شناخته می‌شوند، قسمت کلیپس و بدنه از هم جدا می‌شوند و این مزیت باعث راحتی نصاب در نصب لولا و درب است. لولا های کلیپس دار یکی از پرفروش ترین مدل لولای پمپی کابینت است.

لولا شیشه

این مدل لولا مخصوص نصب به روی شیشه است برای کابینت ها و کمد هایی که دارای درب هایی شیشه ای هستند باید از این نوع لولا استفاده کرد.

لولا خاص 135 و 165 درجه

همه مدل های معرفی شده برای درب هایی با زاویه استاندارد و پر مصرف 90 درجه مورد استفاده قرار میگیرد در مواردی درب های ما دارای زاویه 45 یا 135 و یا 165 درجه است در این موارد باید از لولا های مخصوص استفاده کرد این لولا ها هم دارای مدل های کلیپس دار و بدون کلیپس هستند.

لولای خاص کابینت

جک و آرام بند کابینت

مکانیزیمی که برای درب های افقی بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد، برای درب های افقی علاوه بر لولا کابینت از جک کابینت استفاده می‌شود، این مکانیزیم دو کاربرد دارد یکی از کاربرد های آن کمک به بسته شدن آرام و عدم ضربه و دومی هم ثابت و باز نگه داشتن درب است. دسته بندی جک های کابینت بر حسب مقدار فشاری است که میتواند تحمل کند برای درب های کوچک از جک های 80 و 100 نیوتن و برای درب های بزگ از جک های 120 نیوتن و بالاتر می‌شود استفاده کرد.

جک کمکی کابینت

ریل کابینت و کشو

ریل های کشو کابینت و کمد های دیواری هم به دو مدل کلی ریل ساچمه ای و ریل تاندوم باکس تقسیم می‌شوند، ریل های ساچمه ای که پر فروش ترین و مصرف ترین نوع ریل کابینت بوده و دارای سایزبندی مختلفی است، سایزبندی این نوع ریل ها برحسب طول ریل انجام می‌شود. اندازه های 35-42-45 سانتی متری مدل هایی هستن که بیشترین مصرف را دارند. این ریل ها دارای مدل های عریض تر هم هستند که نسبت به مدل های معمولی ضخامت و مقاومت وزن بالایی دارند.

انواع ریل کابنیت

ریل های تاندوم باکس

ریل های تاندوم تاچ و تاندوم باکس جدید ترین مکانیزم ریلی آشپزخانه است این ریل ها بر خلاف مدل های ساچمه ای که ساچمه های فلزی باعث حرکت ریل می‌شد از مکانیزیم دیگری بهره میبرند. برند های مختلفی در بازار یراق آلات ایران عرضه کننده این نوع ریل ها هستند، برند بلوم اتریش یکی از برند های شناخته شده در این زمینه است که مدل ها تنوع زیادی برای ریل های کابینت دارد.

ریل های تاندوم باکس

دستگیره

دستگیره های کمد دیواری و کابینت یکی از اصلی ترین یراق آلات بوده که دارای انواع مختلفی است. مدل های دو پیچ، دستگیره تک پیچ، دستگیره های تاپ ساید وو مخفی که این روز ها بسیار پرطرفدار هستند. جنس دستگیره اصلی ترین معیار برای قیمت گزاری آن است. دستگیره های جنس زاماک و برنجی قیمت بالاتری نسبت به مدل های آلومینیوم و پلاستیکی دارند. کیفیت آبکاری و پوشش دهی نیز یکی از دلایل اختلاف قیمت دستگیره است.

cabinet handle fitting

مکانیزیم و یراق درب ریلی

تجهیزاتی که برای درب های ریلی کمد دیواری استفاده می‌شود. درب های ریلی به سبب فضای کوچک خانه ها بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند، این یراق ها با توجه به مقدار تحمل وزن درجه بندی می‌شوند.

پایه کابینت

پایه های کابینت از نظر زیبایی و کاربردی اهمیت زیادی دارند. پلاستیک واستیل ضد زنگ دو متریالی هستند که در ساخت این پایه ها استفاده می‌شود. پایه های استیل دارای قیمت بالاتری نسبت به مدل های پلاستیکی هستند. تنوع این پایه ها بسیار زیاد است.

پایه کابینت

چرخ های ثابت و گردان

اغلب کابیینت ها و کمد دیواری های دارای حالت ثابت هستند در مواردی هم احتیاج به یک بخش متحرک و دینامیک هستیم مانند قسمت جزیره آشپزخانه که ممکن است دارای چرخ برای جابجایی باشد. در این گونه موارد از چرخ و پایه های چرخانه استفاده می‌شود این چرخ ها علاوه بر کابینت ها در ساخت انواع میز و صندلی های اداری و میز تحریر نیز کاربرد دارند.

چرخ کابینت و کمد

مگنت فشاری کابینت

آهنربا های فشاری کابینت که با نام مگنت نیز شناخته می‌شوند برای طراحی های مدرن بیشترین کاربرد را دارند. مگنت برای محل هایی که استفاده از دستگیره ترجیح داده نمی‌شود یک راه حل اقتصادی است. شناخت معایب و مزایایی مگنت همچنین شناخت برند های تولید کننده و عرضه کننده مگنت میتواند شما رابرای انتخاب مناسب تر کمک کند.

انواع مگنت کابینت و کمد دیواری

قفل کمدی

قفل های ام دی اف کمدی نیز جز یراق آلاتی محسوب می‌شود که در همه اجرا ها و طراحی های لزوما مصرف نمی‌شود برای ساخت میز های اداری، میز تحریر، فابل، کمداهای دراور از این نوع قفل های استفاده می‌شود و معمولا دارای مدل های تک پله ای و دو پله ای هستند.

قفل درب کشو و کابینت

سایر لوازم و یراق آلات کابینت

در این نوشته تلاش کردیم معرفی کاملی از اساسی ترین یراق آلات مورد استفاده در کابینت ها و کمد دیواری ها را داشته باشیم، همان طور که اشاره شد تنوع این اجناس بسیار زیاد است که هر کدام برای اجرای یک طراحی بی نقص ضروری هستند در ادامه به معرفی لیست وار سایر یراق و لوازمی که اصولا در همه مغازه های یراق فروش پیدا می‌شود و برای اجرا کابینت لازم است میپردازیم.

 • چسب چوب
 • چسب 123
 • طبقه کابینت
 • انواع پیچ ام دی اف و خودکار
 • گونیا و قرنیز
 • پروفیل آلومینوم
 • چسب آکواریوم

دیدگاهتان را بنویسید