کمک و مشاوره

لیست کامل و جامع یراق آلات کابینت

لیست همه یراق آلات کابینت و کمد

در طراحی و اجرای کابینت آشپزخانه و یا کمد دیواری از انواع مکانیزیم و یراق کابینت استفاده می‌شود، این یراق آلات دارای انواع متنوعی هستند که مواردی از آن ها مانند دستگیره کابینت تقریبا در همه طراحی ها مورد استفاده میگیرد و مواردی هم مثل قرقره با توجه به نوع اجرا و طراحی کابینت ممکن است مورد استفاده قرار نگیرد.

 • لولا کابینت
 • ریل کابینت
 • دستگیره کابینت
 • انواع جک کابینت
 • مکانیزیم و قرقره
 • پایه کابینت
 • مگنت
 • انواع قفل
 • چرخ ثابت و گردان

موارد اشاره شده تقریبا لیست کاملی از یراق مورد نیاز برای اجرای یک کابینت و کمد دیواری است هر کدام از این موارد با توجه به مجل نصب و کاربرد دارای مدل های مختلفی است که به معرفی کامل آن ها خواهیم پرداخت.

لولا گازور

مکانیزیمی که نقطه اتصال درب کابینت و بدنه کابینت بوده و یکی از اصلی ترین یراقآلات کابینت است، لولا گازور دارای تنوع زیادی است که با توجه به نوع درب و نحه باز شدن ان از مدل های مختلف آن میشه استفاده کرد.

انواع لولای رب کابینت

لولا گازور ساده

ساده‌ترین نوع لولا که در نوع دو پیچ و چهار پیچ تولید می‌شود و برای درب های زمینی و هوایی کابینت و کمد که دارای زاویه 90 درجه هستند مورد استفاده قرار می‌گیرد و با یک پیچ ریگلاژ و تنظیم می‌شود.

لولا گازور آرام بند

همان لولای ساده است با این تفاوت که به صورت آرام بند است و با رها کردن درب به صورت ناگهانی بسته نمی‌شود و به آرامی به محل خود برمی‌گردد.

لولا گازور کلیپس دار

در حقیقت همه‌ی لولا گازورها دارای دو بخش کلیپس و بدنه  به شکل یکپارچه هستند منتها جداکردن کابینت‌هایی که دارای لولا گازرو قدیمی هستند مشکل است چون پیچ و مهره زیادی وجود دارد. اما در مدل‌های جدید که با نام اختصاصی لولا گازور کلیپس دار مشخص می‌شود قسمت کلیپس و بدنه از هم جدا است و علاوه بر راحتی نصب، جداسازی آن هم تنها با فشار دادن کابینت بسیار آسان است. لولا گازروهای کلیپس دار از پرفروش‌ترین لولاهای پمپی هستند.

لولا شیشه

این مدل لولا مخصوص نصب به روی شیشه است برای کابینت ها و کمد هایی که دارای درب هایی شیشه ای هستند باید از این نوع لولا استفاده کرد.

لولا خاص 135 و 165 درجه

همه مدل های معرفی شده برای درب هایی با زاویه استاندارد و پر مصرف 90 درجه مورد استفاده قرار میگیرد در مواردی درب های ما دارای زاویه 45 یا 135 و یا 165 درجه است در این موارد باید از لولا های مخصوص استفاده کرد این لولا ها هم دارای مدل های کلیپس دار و بدون کلیپس هستند.

لولای خاص کابینت

جک و آرام بند کابینت

مکانیزیمی که برای درب های افقی بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد، برای درب های افقی علاوه بر لولا کابینت از جک کابینت استفاده می‌شود، این مکانیزیم دو کاربرد دارد یکی از کاربرد های آن کمک به بسته شدن آرام و عدم ضربه و دومی هم ثابت و باز نگه داشتن درب است. دسته بندی جک های کابینت بر حسب مقدار فشاری است که میتواند تحمل کند برای درب های کوچک از جک های 80 و 100 نیوتن و برای درب های بزگ از جک های 120 نیوتن و بالاتر می‌شود استفاده کرد.

جک کمکی کابینت

ریل کابینت و کشو

ریل های کشو کابینت و کمد های دیواری هم به دو مدل کلی ریل ساچمه ای و ریل تاندوم باکس تقسیم می‌شوند، ریل های ساچمه ای که پر فروش ترین و مصرف ترین نوع ریل کابینت بوده و دارای سایزبندی مختلفی است، سایزبندی این نوع ریل ها برحسب طول ریل انجام می‌شود. اندازه های 35-42-45 سانتی متری مدل هایی هستن که بیشترین مصرف را دارند. این ریل ها دارای مدل های عریض تر هم هستند که نسبت به مدل های معمولی ضخامت و مقاومت وزن بالایی دارند.

انواع ریل کابنیت

ریل کابینت غلطکی

ریل غلطکی ساده‌ترین نوع ریل کابینت است که از قرقره و نوار فلزی درست شده و ساختار پیجیده‌ای ندارد.ریل کابینت غلطکی نمی‌تواند وزن‌های سنگین را تحمل کند.

ریل های تاندوم باکس

ریل های تاندوم تاچ و تاندوم باکس جدید ترین مکانیزم ریلی آشپزخانه است این ریل ها بر خلاف مدل های ساچمه ای که ساچمه های فلزی باعث حرکت ریل می‌شد از مکانیزیم دیگری بهره میبرند. برند های مختلفی در بازار یراق آلات ایران عرضه کننده این نوع ریل ها هستند، برند بلوم اتریش یکی از برند های شناخته شده در این زمینه است که مدل ها تنوع زیادی برای ریل های کابینت دارد.

ریل های تاندوم باکس

ریل کابینت لگرا باکس

ریل لگرا باکس به روز‌ترین ریل کابینت موجود در بازار است که از فولاد مقاوم ضد زنگ ساخته شده و ظاهر ظریف و زیبایی دارد.میزان روان بودن و راحتی حرکت ریل لگرا باکس به اندازه ای است که می‌تواند کشوهایی با وزن 50 تا 70 کیلوگرم را نیز بدون مشکل باز و بسته کند. ریل لگرا باکس در سه ارتفاع کم، متوسط و بلند طراحی و ساخته می‌شود و می‌تواند کشو را به راحتی تا انتها باز کرده و در دسترس قرار دهند. برندهای بلوم و یونی هوپر در این زمینه شناخته شده هستند.

دستگیره

دستگیره های کمد دیواری و کابینت یکی از اصلی ترین یراق آلات بوده که دارای انواع مختلفی است. مدل های دو پیچ، دستگیره تک پیچ، دستگیره های تاپ ساید وو مخفی که این روز ها بسیار پرطرفدار هستند. جنس دستگیره اصلی ترین معیار برای قیمت گزاری آن است. دستگیره های جنس زاماک و برنجی قیمت بالاتری نسبت به مدل های آلومینیوم و پلاستیکی دارند. کیفیت آبکاری و پوشش دهی نیز یکی از دلایل اختلاف قیمت دستگیره است.

مکانیزیم و یراق درب ریلی

تجهیزاتی که برای درب های ریلی کمد دیواری استفاده می‌شود. درب های ریلی به سبب فضای کوچک خانه ها بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند، این یراق ها با توجه به مقدار تحمل وزن درجه بندی می‌شوند.

پایه کابینت

یکی از مهم‌ترین یراق آلات در طراحی و اجرای کابینت پایه‌ کابینت است. با اینکه پایه‌ کابینت معمولا توجه کسی را جلب نمی‌کند اما کارکرد بسیار مهمی دارد زیرا یک کابینت با تمام سنگینی‌اش بر روی آن قرار می‌گیرد. به همین دلیل استحکام، جنس و مقاومت یک پایه‌‌ کابینت در مرور زمان از فاکتورهای اصلی در کسب نتیجه دلخواه است. پایه‌ی کابینت با توجه به جنس مواد به کار رفته دسته بندی می‌شود که در ادامه به آن اشاره شده است.

پایه کابینت فلزی: پایه کابینت فلزی ضد زنگ بوده و می‌تواند وزن زیادی را تحمل کند. بهترین پایه فلزی برای کابینت از جنس آلومینیوم و استیل است. آلومینیم مقاومتی در حد فولاد دارد و در برابر زنگ، خوردگی و خط خش بسیار مقاوم است. آلومینیوم قابلیت تحمل وزن ‌بسیار بالا را دارد و همچنین ظاهر زیبایی نیز به نتیجه‌ کار میبخشد. پایه کابینت استیل نیز از مقاومت و تحمل وزن مانند آلومینیم است و جایی برای هیچ نگرانی باقی نمیگذارد. ظاهر پایه استیل براق تر و شفاف تر است.

پایه کابینت پلاستیکی: پایه کابینت پلاستیکی از پلاستیک بسیار مقاوم در رنگ آمیزی‌های متنوع با رنگ‌های ثابت ساخته شده است. پایه کابینت پلاستیکی مشکل زنگ زدگی ندارد و می‌تواند وزن‌های بسیار سنگین را تحمل کند.

پایه کابینت

چرخ میز و کابینت

چرخ کابینت از جمله یرآق آلات بسیار پرکاربرد در صنعت مبلمان خانگی و اداری است. چرخ‌ها علاوه آسان کردن حمل اجسام سنگین، مانع از استهلاک کف اشیا می‌شوند. با اینکه بیشتر کابینت و کمد‌ها حالت ثابت دارند ولی گاها برخی قسمت‌ها مانند جزیره و جا کفشی دارای طراحی داینامیک بوده و قابلیت حرکت دارند. چرخ‌ها علاوه بر کابینت در ساخت میز و صندلی‌های اداری و میز تحریر نیز به شدت مورد استفاده قرار می‌گیرند. جنس چرخ‌ها از پلاستیک و فلز است. چرخ پلاستیکی حرکت راحت و خورگی بیشتری نسبت به فلزی دارد. در زیر به انواع چرخ‌ها و کاربردشان اشاره می‌کنیم.

چرخ ثابت: این نوع چرخ به شیء مورد نظر قابلیت حرکت در جهت جلو وعقب را می‌دهد ولی امکان چرخیدن ندارد.

چرخ گردان: چرخ گردان امکان حرکت 360 درجه اشیا را فراهم می‌کند. این نوع چرخ در صندلی‌های اداری کاربرد زیادی دارد.

چرخ دارای کفی: همانطور که از اسمش پیداست این چرخ‌ها دارای کفی در قسمت بالای خود هستند. چرخ کفی می‌تواند به هر وسیله‌ای با پیچ متصل شود. چرخ دارای کف با توجه به کاربردش انواع گوناگونی را شامل می‌شود. مانند چرخ کفی دار کمد، چرخ کفی دار چمدان، چرخ میز تحریر و میزکار و غیره. این نوع چرخ‌ها همچنین دارای مدل چرخان ترمزدار نیز هستند.

چرخ پیچی:این چرخ با پیچ و مهره به سطح چفت می‌شود و برای صندلی‌ها مناسب است. به این صورت که مهره در داخل وسیله‌یمورد نظر قرار گرفته و پیچ درون آن بسته می‌شود.

چرخ دارای ترمز: برخی چرخ دارای ترمز هستند. ترمز باعث بی حرکت شدن جسم مورد نظر می‌شود.

چرخ کابینت و کمد

انواع مگنت کابینت

مگنت‌ها ابزراهایی هستند که در طراحی مدرن امروزی جایگزین دستگیره شده‌اند. این وسیله مزایا و معایت مخصوص به خود را دارد. در دسته بندی انواع مگنت کابینت عواملی مانند توکار و روکار بودن (نحوه‌ی نصب)، اندازه و جنس مواد به کار رفته دخیل است. برای نصب مگنت توکار کابینت باید ضخامت کافی برای جایگیری مگنت را داشته باشد. اما اگر مایل به سوراخ کردن کابینت و قرار دادن مگنت درون آن نباشید می‌توانید از مگنت روکار استفاده کنید. مگنت بیشتر از پلاستیک و استیل ضد زنگ ساخته می‌شود و اندازه‌های 20 و 37 سانتی‌متری طرفداران زیادی دارند.

انواع مگنت کابینت و کمد دیواری

قفل کمدی

قفل کمد جزء یراق آلاتی است که همه با آن آشنا هستیم و برای باز و بسته کردن انواع کمدهای خانه‌گی، باشگاهی و استخری و کشو‌های میز تحریر و دراور از آنها استفاده می‌کنیم. قفل کمد در دو مدل یک و دو پله وجود دارد. منظور از یک پله این است که با یک چرخش درب را قفل می‌کند. به همین ترتیب قفل دو پله در دو مرحله درب را قفل کرده و نسبتا امنیت بیشتری دارد. قفل‌ها همگی دارای یک اندازه استاندارد می‌باشند و تفاوت آنها در جنسشان است. قفل کمد بیشتر از آهن و برنج ساخته می‌شود و بر اساس کارکرد دارای چند دسته است:

قفل کمد دیواری: در کمد دیواری‌های کلاسیک که از جنس HDF بوده و دارای ضخامت درب 32 میلی‌متر هستند کاربرد دارد و از نوع دوپله‌ای است.

قفل کابینت ام دی اف: این نوع قفل‌ها مخصوص درب‌های ام دی اف با ضخامت 16 میلی‌متر بوده و از نوع دو پله‌ای می‌باشند.

قفل ام دی اف گلوبلند: قفل گلوبلند در کشوهایی که از جنس ام دی اف هستند کاربرد دارد چونکه در آنها از دو لایه ورق ام دی اف استفاده شده است.

قفل 808: قفل 808 بسیار پر مصرف است و در کمد و کشوهای فلزی و همچنین کمد دیواری‌های قدیمی استفاده می‌شود.

قفل درب کشو و کابینت

انواع چسب چوب و فوری و آکواریوم

اهمیت چسب‌ها در انوع صنایع و در زندگی روزمره انکار ناپذیر است. به همین دلیل است که چسب‌های متنوعی از نظر کارکرد و محل مورد استفاده وجود دارد. در این قسمت سه نوع از مهمترین چسبهای صنعتی را به شما معرفی می‌کنیم.

چسب چوب: چسب چوب برای چسباندن قطعات چوب و کاغذهای فشره‌ی ضخیم و بسیاری از متریال‌های دیگر مانند موم کاربرد دارد. حلال چسب چوب آب است و مدت زیادی طول می‌کشد تا سفت شود.

چسب فوری: چسب فوری که با نام چسب آهن نیز شناخته می‌شود برای چسباندن قطعات فلزی و پلاستیکی مناسب است. از این چسب برای چسباندن موکت و فرش به زمین نیز استفاده می‌شود.

چسب آکواریوم: چسب آکواریوم عایق آب است و برای محل‌هایی که نیازمند آب بندی است مناسب است. این نوع چسب با نام چسب سیلیکونی نیز شناخته می‌شود.

سایر لوازم و یراق آلات کابینت

در این نوشته تلاش کردیم معرفی کاملی از اساسی ترین یراق آلات مورد استفاده در کابینت ها و کمد دیواری ها را داشته باشیم، همان طور که اشاره شد تنوع این اجناس بسیار زیاد است که هر کدام برای اجرای یک طراحی بی نقص ضروری هستند در ادامه به معرفی لیست وار سایر یراق و لوازمی که اصولا در همه مغازه های یراق فروش پیدا می‌شود و برای اجرا کابینت لازم است میپردازیم.

 • طبقه کابینت
 • انواع پیچ ام دی اف و خودکار
 • گونیا و قرنیز
 • پروفیل آلومینوم
 • چسب آکواریوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *