نوشته های بارتو

مسوار چیست؟

سیم مفتول مسوار

پیوتر(pewter) یا مسوار یکی از آلیاژ های فلز قلع (Tin) برپایه فلز مس(cuprum) است، که حدودن ۸۵ تا ۹۹ درصد اون رو در آلیاژ های مختلف رو فلز قلع و تا ۵ درصد آن رو فلز آنتیموان (Antimony) تشکیل میدهد.در این ترکیب فلز مس خاصیت سخت کننده و چکش خواری را به آلیاژ مس وار می افزاید، پس هرچه این در این ترکیب بیشتر باشد آلیاژ سخت‌تر و محکم‌تر می‌شود. نقطه دوب مسوار دمای زیاد بالایی نیست و در ترکیب های مختلف بین ۱۷۰ تا ۲۳۰ درجه سانتی گراد . یا سلسیوس متغیره. این آلیاژ از لحاظ ارزش مندی جز فلز های گران بها محسوب می‌شود

قیمت مسوار

و اگر بخواهیم قیمت جهانی این آلیاژ رو در موقع نگارش این نوشته عرض کنیم بین ۷ تا ۱۲ دلار امریکا هستش و قیمت مسوار دست دوم نیز نصف این مقدار یعنی در حدود ۳ تا ۵ دلار امریکا به ازای هر پوند است. همان طور که میدانید هر پوند در حدود ۴۵۰ گرم است، که به واحد پولی ایران در حدود ۱۳۵ هزارتومان تا ۳۲۴۰۰ و قیمت مسوار دست دوم نصف این مبالغ می‌باشد.

مفتول مسوار

مفتول pewter (مسوار) نوعی از سیم است که به دلیل ساخت آن با فلز مس ، نام قلع نامیده شده است. آلیاژ حفره از دو فلز قلع و مس تشکیل شده است و فلز مس نقش سخت کننده ای در این آلیاژ دارد. رنگ سیم بین زرد و قرمز (مشابه مس) است. آلیاژهای فلزی سیمانی انعطاف پذیر و بسیار انعطاف پذیر هستند و معمولاً از حدود ۸۵٪ قلع ، ۵ تا ۱۰٪ آنتیموان ، ۲٪ مس ، بیسموت یا نقره استفاده می کنند. جالب است بدانید که گاهی اوقات یک توری سیمی می تواند از حدود ۷۵٪ مس تشکیل شده باشد.
سیم در واقع یک محصول فولادی است که معمولاً دارای سطح مقطع متغیر ۰٫۴ تا ۴ میلی متر است و با استفاده از فرآیند گرم شدن و نورد تولید می شود. سیمهای سیم به دلیل شکل پذیری ، انعطاف پذیری و شکل پذیری بالا عموماً دارای کربن کمی هستند. نقطه ذوب مش سیم بین ۱۷۰ تا ۲۳۰ درجه سانتی گراد کم است ، بنابراین در کاربردهای جوشکاری کاربردهای زیادی دارد.

مفتول مسوار در واقع سیم مفتولی ایجاد شده در ضخامت های مختلف از ۱٫۲ میلی متر تا ۹ میلی متر است.

مشاهده کنید
خرید عمده یراق آلات کابینت

کاربرد مسوار

 1. کاربرد در تولید لوازم خانگی: صنعت تولیدی لوازم خانگی یکی از صنایعی است که بیشترین مصارف رو از مسوار دارد، در واقع مسوار جز لوازم و مواد اولیه ای است که در تولید لوزم خانگی برقی است.
 2. مصارف صنعتی و صنایع خودروسازی: در صنایع خودرو سازی نیز آلیاژ مسوار و کابل مسوار  مصارف زیادی دارند.
 3. یراق آلات کابینت: مس وار بیشتر در تولید دستگیره حلقه ای کاربرد دارد.

کارخانه تولید مسوار

درکشور ما کارخانه های مختلفی برای تولید مفتول و کابل مسوار وجود دارد که انواع سیم مفتول مسوار رو در اندازه ها و قطر های مختلف تولید می‌کنند اما تولید آلیاژ مسوار در مشور ما انجام نمی‌گیرد و مسوار های مورد استقاده در کارخانه های ایران به عنوان مواد اولیه تولید کشور چین هست و از طریق بنادر کشتیرانی وارد کشور می‌شود.

 

مراحل تولید مراحل مفتول مسوار

پروسه تولید مفتول مسوار رو می‌توان در چند مرحله خلاصه کرد

 1. چربی زدایی و پاکسازی:پاکسازی مس وار با استفاده از آب انجام میگیرد که همرا مشکلات زیادی است چون بعد از پاکسازی فلز دچار زنگ زدگی می‌شود و لکه های زیادی به رنگ سیاه بروی آن ایحاد می‌شود.
 2. کشیدن و مفتول کردن: در مرحله دوم آلیاژ مسوار به وسله تکنولوژی های موجود و دستگاه های مخصوص کشیده و به حالت مفتول در می‌آید.
 3. سولفات مس: در مرحله سوم مفتول ایجاد شده وارد محلولی از سولقات مس می‌شود، این کار باعث لایه نشانی مس بروی مسوار به قطر ۱ الی ۲ میکرون می‌شود.
 4. برش: در اینجا مفتول مسوار تولید شده در ابعاد مختلف با توجه با صنایع مورد استفاده برش داده می‌شود.
مشاهده کنید
آموزش نصب دستگیره کابینت

مسوار در یراق آلات

کاربرد مسوار در یراقآلات کابینتی

به طور کلی از مفتول مسوار بیشتر در ساخت دستگیره کابینت استفاده می‌شود، از این لحاظ که دارای قیمت مناسب تری نسبت به سایز آلیاژ ها مانند زاماک هستن، برای ساخت دستگیره های حلقه ای با قیمت مناسب کاربرد زیادی دارن.

دستگیره حلقه ای نایس ساخته شده از مسوار

دستگیره حلقه ای نایس کد B-60

3 دیدگاه در “مسوار چیست؟

 1. پریا گفت:

  فرق دستگیره های حلقه ای ساخته شده از مسوار و زاماک چه تفاوتی دارند، چرا زاماکا گرون ترن؟

  1. مدیر گفت:

   دستگیره های زاماک با توجه به متریال و مواد اولیه ای که دارند، دارای کیفیت بهتری نسبت مسوار هستن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.