کمک و مشاوره

نحوه نصب دستگیره کابینت

نصب دستگیره کابینت و کمد دیواری

در صورتی بعد از خرید دستگیره کابینت، نصب آن برای شما مسئله بزرگی است و نمیدانید که نحوه نصب آن ها چگونه است؟ افقی نصب کنید و یا عمودی؟ و یا اینکه قصد آشنایی با شیوه های نصب این محصولات را دارید، خواندن این نوشته برای شما مفید خواهد بود. دستگیره های کمدی و کابینتی به روش های مختلفی روی سطح مورد نظر متصل می‌شوند و مدل های تاپ ساید با دستگیره های مخفی و دو پیچ روش نصب متفاوتی دارند پس با ما همراه باشید.

کابینت با دستگیره و یا بدون دستگیره؟ مسئله این است.

همان طور که به آشپزخانه و کابینت های خود خیره شده اید حتما به این مسئله فکر می‌کنید که واقعا من به دستگیره احتیاج دارم یا نه؟ پاسخ به این سوال بستگی به چند نکته بسیار مهم همچون سبک طراحی کابینت، ترجیحات شما، کاربردی بودن کابینت ها و صد البته به سلیقه شما بستگی دارد.

دلایل برای استفاده از دستگیره کابینتی به جای مگنت

کاربردی بودن

دستگیره ها باعث می‌شوند که در صورت استفاده بلند‌ مدت و مکرر از بروز لک های بروی کابینت ها جلوگیری شود، مخصوصا در کابینت های رنگ شده این نکته بسیار حاعظ اهمیت می‌باشد.

مهم نیست که کار رنگرزی و پوشش دهی شما چه‌ قدر عالی و حرفه‌ای انجام شده‌است، در طول زمان همواره لکه‌های بروی کابینت‌ها ایجاد می‌شود به خصوص در مورد درب‌ کابینت هایی که در طول روز صد ها بار باز و بسته می‌شوند.

زیبایی

کابینت ها می‌توانند در آشپزخانه و یا حمام توجه ها را بروی خود جلب کنند، برای این منظور استفاه از دستگیره به جای مگنت ها بروی درب های کابینتی زیبایی بیشتری ایجاد می‌کند.

بعد از نصب و یا بازسازی کابینت های آشپزخانه شما می‌خواهید، بیشترین تاثیر و زیبایی را در آشپزخانه خود داشته باشید، و شرایطی را داشته‌باشید که نمایان‌گر خطوط و منحنی های کابینت ها باشد و اینکار با دستگیره ها به خوبی قابل انجام می‌باشد.

در گاهی اوقات نوع طراحی کابینت ها، اجازه استفاده از دستگیره ها را به شما نمی‌دهد، و شما مجبور به استفاده از یراقالات جایگزین مانند مگنت به جای دستگیره کابینت هستید، در این شرایط عدم استفاده از دستگیره کابینت مطلوب تر می‌باشد

نحوه نصب دستگیره کابینت

نحوه نصب دستگیره کابینت به طور کلی به ابزار و امکانات موجود شما بسیار بستگی دارد. به اینکه میخواهید از شابلون استفاده کنید یا نه؟ همواره استفاده از شابلون های نصب کار شما رو راحت تر میکنه ولی بدون الگو و شابلون هم میشود دستگیره کابینت رو بدون هیچ مشکلی نصب کرد.

ابزار نصب دستگیره

استفاده از الگو و شابلون برای نصب دستگیره کابینت

شما پیش از انجام هر کاری نیازمند یک الگو برای نصب دستگیره کابینت هستید، و این میتونه یک شابلون نصب پلاستیکی باشه و یا یک الگو مقوایی که خودتون درست کرده اید. اغلب کابینت کاران برای خودشون شابلون مخصوص برای هر اندازه متناسب با فاصله پیچ تا پیچ دستگیره های کمدی و کابینتی دارند و شما هم میتونید یک شابلون به اندازه فاصله دو تا پیچ دستگیره خود را براحتی روی یک مقوا  درست کنید. اگر خودتان تصمیم گرفتید این کار را انجام دهید، یک تکه مقوا بردارید و به اندازه فاصله دوپیچ دستگیره کابینت درست دروسط مقوا دو سوراخ ایجاد کنید. برای دستگیره کابینت تک پیچ به الگو متفاوتی نیاز دارید به همان روش ولی با یک سوراخ رو الگوی مقوایی.

دوبار اندازه گیری کنید یک بار سوراخ کنید.

اندازه گرفتن و علامت زدن کابینت ها برای سوراخ کاری شاید کمی ترسناک باشد، لاقل برای اولین بار که اینگونه است. برای همین دوبار اندازه گیری کنید و یک بار سوراخ کاری. ابتدا تصمیم بگیرید دستگیره ها را در کجای کابینت می‌خواهید نصب کنید، و این تصمیم بستگی به سلیقه شما دارد. اگر میخواهید همه دستگیره ها را در وسط و مرکز کابینت ها نصب کنید، توجه داشته باشید که از هر جهت بالا،پایین و کناره ها به یک فاصله باشد.

1- استفاده از لبه درب کابینت ها برای نصب دستگیره ها

محل دستگیره ها و تکپیچ ها روی سنگ نوشته نشده است که حتما باید در محل خاصی نصب شود، اما برخی از روش های استاندارد و معمول وجود دارند. یکی از این روش‌های خوب این است که یک دستگیرها را با قسمت های بالای و پایینی درب کابینت تنظیم کنید و به راحتی در محل اتصال لبه های درب کابینت دستگیره ها را نصب کتید. البته این روش برای کابینت هایی که دارای لبه روی درب کابینت هستند موثر است درسایر موارد باید از روش های ارائه شده دیگری استفاده نمایید.

2- دستگیره را به صورت موقت وصل کنید.

اگر مطمئن نیستید که دستگیره ها در کجا باید نصب شوند ، یک تکه چسب بتونه‌ای قابل استفاده مجدد را به دستگیره بچسبانید و نقاط مختلف را امتحان کنید. مورد دلخواه خود را با مداد علامت گذاری کرده و بقیه دستگیره ها را مطابق آن نصب کنید. چسب ها و بتونه های چسبی قابل استفاده مجدد در فروشگاه های ابزار و یراق موجود است.

3-شابلون نصب دستگیره کابینت کار را آسان تر می کنند.

اگر بیش از چند دستگیره برای نصب دارید ، هنگام نصب دستگیره های کابینت از یک الگو یا شابلون استفاده کنید. یک الگو باعث می شود کار سریعتر پیش برود ، یکنواختی را افزایش می دهد و احتمال اشتباه در سراسر مجموعه کابینت را کاهش می دهد. الگوی نشان داده شده در اینجا در فروشگاه های ابزارآلات موجود هستند. اما شما میتوانید خودتان در منزل شابلون نصب دستگیره کابینت مطابق با نیاز خود را به راحتی درست کنید، آموزش ساخت شابلون نصب در بالا توضیح داده شده است.

راهنمای نصب دستگیره کابینت با شابلون نصب دستگیره

4- چسب مخصوص دستگیره کابینت

دستگیره های کابینتی مخصوصا دستگیره کابینت تک پیچ مستطیلی که معمولا با یک عدد پیچ بروی درب کابینت نصب می شوند، به مرور زمان پیچ دستگیره شل و باز می شود. با استفاده از یک یا دو قطره چسب قبل از نصب دستگیره کابینت مانع شل شدن آن ها شوید.

5-دستگیره ها رو همیشه وسط کشو ها نصب نکنید!!

نصب دستگیره کابینت تک پیچ

در کشو هایی که طول و عرض متفاوتی نسبت به هم دیگه دارن نصب دستگیره کابینت و کشو در وسط کشو موجب به ریختگی ظاهری و عدم تناسب می شود، در چنین مواردی باید دستگیره های تکپیچ رو به فاصله معینی از همدیگر نصب کنیم تا ظاهری زیبا به کشو های ما بدهد.

ما در این نوشته سعی کردیم راه حل هایی برای نصب دستگیره کابینت به صورت آسان ارائه بدیم، در اکثر موارد این کار توسط افرادی که مسئول نصب و مونتاژ هستند انجام می‌گیرد ولی در مواردی هم ممکنه که شما محبور به اینکار باشید، با استفاده از راه‌جل های ارائه شده به راحتی از پس اینکار بر خواهید آمد.

نحوه نصب دستگیره تاپ ساید

 مدل های دستگیره تاپ سابد این روز ها بسیار پرطرفدار هستند، داشتن طراحی ساده و مدرن باعث شده این دستگیره ها بتوانند به عنوان بهترین گزینه برای درب های کمد دیواری و کشو مطرح شوند. این مدل ها معمولاد ابعاد ثابتی دارند و بین 10 تا 90 سانتی متر متغییر هستند. نصب دستگیره های تاپ ساید نسبت به مدل های دو پیچ و تک پیچ آسان تر است. این مدل ها در لبه درب ها و یا کشو ها قرار می گیرند و به وسیله پیچ ام دی اف به پشت کار متصل می‌شوند. در صورتی که خود اقدام به نصب این مدل ها می‌کنید به سایز پیچ مورد استفاده توجه داشته باشید و اندازه آن را نسبت به ضخامت ام دی اف و یا چوب انتخاب کنید. دستگیره های تاپ ساید و لبه ای با توجه به ابعاد خود به وسیله 2 الی 4 پیچ به محل مورد نظر وصل می‌شوند.

نصب شده دستگیره ام 100 تاپ ساید تصویر 3

برای درب های کمدی و عمودی میتوانید از دو دستگیره روبروی هم استفاده کنید و یا اینکه ارتفاع  نصب دستگیره را بالا و پایین در نظر بگیرید، این مورد کاملا به انتخاب شما بستگی دارد.

نصب دستگیره کابینت به صورت افقی یا عمودی

بعد از انتخاب دستگیره کابینت مورد نظر نوبت به نصب دستگیره کابینت می رسد طریقه نصب به چه صورت باید باشد افقی یا عمودی؟ شما دوست دارید که دستگیره های کابینتی هود رل به صورت افقی نصب کنید و یا اینکه عمودی؟ گرفتن کدوم راحت تره؟ محبوب ترین روش نصب آنها چیست. ما در این نوشته به این سوال پر تکرار نیز حواب می‌دهیم در واقع هیچ روش اشتباه یا درستی وجود ندارد که دستگیره کابینتی به چه صورتی روی درب کابینت نصب شود، بعد از انتخاب دستگیره کابینت کاملا به سلیقه و ترجیج شما ربط دارد که روش نصب به کدام حالت باشد.

ما به شما می گویم که محبوب ترین جهت نصب دستگیره های درب کابینتی به صورت عمودی و دستگیره های کشو ها نیز به صورت افقی نصب می‌شوند. این نتایج مشاهدات ما در این چند سال حضور در صنعت کابینت سازی است.بیشتر عکس ها و تصاویر ارسالی از مشتران ما نیز نشان دهنده همین مورد بوده است.

فاصله استاندارد پیچ تا پیچ دستگیره کابینت

فاصله استاندارد پیچ تا پیچ دستگیره کابینت موجود در بازار یراق آلات ایران عبارت اند از 32-64-96-128-160-192-224-256-288-320-352-384-416 بر حسب میلی‌متر، به غیر از دستگیره تک پیچ و تک سوراخ ما بقی دستگیره های کابینتی از این الگو پیروی می‌کنند، دقت کنید که این اعداد فاصله پیچ تا پیچ دستگیره هستند نه طول دستگیره کابینت و هنگام نصب دستگیره باید مرکز تا مرکز سوراخ ها با یکی از این اعداد برابر باشد. در پاره ای از مواقع ممکن است بعضی از دستگیره های وارداتی فاصله متفاوتی داشته باشند.

فاصله استاندارد دستگیره کابینت و کمد از لبه

3 تا 6 سانتی متر فاصله دستگیره کابینت تا لبه درب ها و کشو در بهترین حالت است ولی شما محدود به این اندازه ها نیستید و با توجه به نیاز و سلیقه خود میتوانید در محل مناسب نصب کنید.

ارتفاع نصب دستگیره کمد دیواری

 برای کمد دیواری های بلند استفاده از دستگیره بلند کمدی بهترین گزینه است . مدل های بلند به گونه ای هستند که برای همه افراد استفاده راحتی دارند. این دستگیره ها دارای ارتفاع تقریبا یک متری بوده و در وسط درب ها نصب می‌شود.

در صورتی که دستگیره ابعاد کوچک و یا تک پیچ را نصب می‌کنید میتوانید آن را در ارتفاع 1.5 متری از پایین درب ها نصب کنید به این ترتیب استفاده از درب ها برای افراد قد بلند و متوسط نیز کاملا راحت و کاربردی خواهد بود.

اندازه نصب دستگیره کابینت

اندازه نصب دستگیره کابینت نیز بر اساس همین فاصله های پیچ تا پیچ دستگیره است و باید دقیقا با همین اعداد نوشته شده مطابق باشد. این نکته را هم در نظر داشته باشید که بعضی از دستگیره های کمدی و کابینتی دارای چهار جای پیچ هستند و قابلیت نصب و جایگزینی با دو سایز مختلف را دارند.

2 دیدگاه در “نحوه نصب دستگیره کابینت

  1. علی رضا گفت:

    شما شابون نصب مخصوص دستگیره کابینت رو ندارید؟

    1. مدیر گفت:

      سلام وقت بخیر فعلا نه، شابلون برای نصب دستگیره های کابینتی رو موجود نداریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *